Arboristika neboli komplexní péče o stromy, je obor zabývající se péčí o dřeviny ve městech i ve volné krajině rostoucí mimo les.
Výchovný řez - řez mladého stromu za účelem zapěstování jeho koruny. Cílem je založení tvarově charakteristické koruny pro daný druh či kultivar a přizpůsobení funkčním požadavkům stanoviště (např. úpravou podchodné, podjezdné výšky, redukcí koruny směrem k budovám, veřejnému osvětlení či jiným překážkám).
Bezpečnostní řez - odstraňování suchých větví s průměrem nad (3) 5 cm vč., (stabilizace) odlehčení větví se zřetelnými staticky významnými defekty, které bezprostředně ohrožují provozní bezpečnost. Odstraňování větví zavěšených či zlomených. Neřeší komplexní statické poměry celého stromu (možnost vývratu, zlomu kmene či velkých kosterních větvení).
Zdravotní řez - řez zaměřený na řešení zdravotního stavu stromu. Odstraňují se především větve suché, vitalitně oslabené, nevhodné z hlediska architektury koruny, křížící se, infikované či napadené škůdci, rizikové z hlediska provozní bezpečnosti. To vše při zachování charakteristického habitu daného taxonu. Zdravotní řez primárně řeší cíle řezu bezpečnostního.
Redukční řez - řez zmenšující objem koruny nebo zakracující větve. Nezahrnuje řez zdravotní. Zásah musí být proveden citlivě při zachování druhově charakteristického habitu ošetřovaného jedince a maximálním přizpůsobení velikosti a tvaru koruny, funkčním požadavkům stanoviště. Do tohoto typu řezu patří také:
Tvarovací řez korun stromů (účelem tohoto typu řezu je pravidelná redukce celého objemu sekundární koruny)
„Přírodě blízké“ ošetření koruny stromů – speciální zásah do korun senescentních stromů zaměřený nejen na stabilizaci stromu a podporu jeho regenerace, ale i na podporu jeho kolonizace doprovodnými organismy (hmyz, houby apod.).
Charakteristika jednotlivých typů řezů vychází ze Seznamu technologií při ošetřování stromů dle doporučení Sekce péče o dřeviny ISA, SZKT.
Provádění řezů - odvíjí se od charakteru konkrétní dřeviny a podmínkách prostředí. Nejčastěji je využíváno lanových technik, pomocí nichž se provádí zásah na stromě. Další možností je využití manipulačních plošin.
Směrové kácení - kácení dřevin ze země, bez použití lanových technik.
Postupné kácení dřevin - bez nutnosti spouštění částí stromu (části kmene, větví).
Postupné kácení dřevin - s nutností spouštění částí stromu.
Mezi doplňkové údaje pro stanovení ceny při kácení stromů patří taxon stromu (listnáč / jehličnan), průměr kmene na pařezu, charakter prostředí ve kterém se strom nachází.
Instalace bezpečnostní vazby dynamické - tato vazba je zhotovena ze syntetických materiálů, slouží k zachycení odlomené části stromu. Při instalaci toho typu bezpečnostní vazby může docházet k různým kombinacím a formám provedení (záleží na složitosti zásahu). Vazbu je nutné po dvou až třech letech vizuálně zkontrolovat a případně povolit či jinak upravit. Životnost vazby udává výrobce. Instalaci je třeba svěřit odborníkovi, ve většině případů s instalací vazby souvisí redukce (odlehčení) problematické části stromu.
Instalace bezpečnostní vazby statické - vazba je zhotovena z nepružných materiálů a slouží k předejití statických defektů stromu. Umístěním tohoto typu vazby dochází k primárnímu poškození stromu, rozhodnutí o provedení i samotnou instalaci je třeba svěřit odborníkovi.
Oba typy vazeb se mohou kombinovat.
Odvoz dřevní hmoty
Zpracování dřevní hmoty na štěpku - dle domluvy - možnost ponechání štěpky na místě jako mulčovací materiál.
Odstranění pařezů - frézování pařezu / ruční odstranění
Doplňkovým údajem pro odstranění pařezu je jeho průměr.
Výsadba stromů:
Výsadby nových jedinců a jejich následné ošetření provádíme v souladu s Českou Státní Normou:
Ovšem za předpokladu dovolí-li to přírodní podmínky a jiné vlivy a faktory ovlivňující tuto činnost.
Rostlinný materiál je vždy v kvalitě uvedené v normě ČSN 46 4902